E – Ticaret Yapmak İstiyorum Peki Nasıl Yapacağım?

Ekim 13, 2022 Kapalı Yazar: Cevrimici
E – Ticaret Yapmak İstiyorum Peki Nasıl Yapacağım?

E-Ticaret Yapmak İstiyorum Peki Ama Nasıl? sorusu yatıyor ve benim de mesleğimden ötürü zaman zaman bu ve buna benzer pek çok soru soruyorlar. Bu yazımda genel hatlarıyla insanların akıllarında ki soruların büyük bir kısmını gidermeye çalışacağım. Yazı dizimizin  içeriğin de değineceğim kısımlar;

  1. E-ticaret Nedir?
  2. E-ticaretin faydaları
  3. E-ticaret Nasıl Yapılır?
  4. E-ticaret’in Altın kuralları
  5. Online Pazar Yerleri
  6. Dropshiping Nedir?

E-ticaret Nedir?

E-Ticaret Yapmak İstiyorum. Aslında hepimiz biliyoruz ki bu soruyu Google’a sorduğunuz da size yaklaşık 0,40 saniyede 1.950.000’den fazla sonuç çıkaracaktır fakat yinede kısaca burada sizin için e ticaret nedir sorusunu yanıtlıyayım. Litaratürde E-ticaret; İnternet ortamında gerçekleşen real veya sanal ürünlerin belli bir ücret karşılığında alınıp satılması durumudur. Muhtemelen bunu bilmeyenimiz pek azdır ancak E ticaret yapmak isteyenlerinde sıklıkla düştüğü belli başlı hatalar vardır. Öncelikle baştan bu yapılan hataların önüne geçebilirsek başıraya ulaşmak son derece kolay olacaktır.

Profesyonel anlamda bu işin içine girmek isteyenlerin düştüğü en büyük hata maliyetlendirme kısmında yaşanmaktadır. Akıllarda hep Personel masrafı düşük, dükkan kirası yok, elektrik yok su yok gibi pek çok cezbedici düşünce vardır. Ancak bunun ne kadar yanlış bir düşünce olduğunu ve kısa sürede bu düşüncelerin sizi nasıl yaptığınız işe lanet edip vazgeçireceğini baştan anlatmakta fayda var.

E-ticaret Sitesi Kurulumu;

E-Ticaret Yapmak İstiyorum. Tıpkı real dünyada ki mağazanız gibi internet ortamında da bir dükkana/mağazaya ihtiyacınız var. Bu mağazayı kurarken en önemli husus ve sizin aylık/yıllık giderlerinizi hesaplayabilmeniz için ne kadar bir trafik beklentisi içinde olduğunuzu planlamış olmanız gerekiyor. Bu tarz bir oluşumun size ilk maliyeti minumum 4.000 TL – 100.000 TL arasında değişecektir. Hedef cironuzun artması ile bu maliyetlerde yükselecektir bunu aklınızdan çıkarmıyın lütfen.

Personel Maliyeti:

E-Ticaret Yapmak İstiyorum. Ben nasıl olsa işin başındayım zaten elemanlarımda var bi şekilde yürütürüz mantığıyla hareket etmeniz düşeceğiniz en büyük yanlışlardan biridir. Sadece bu iş için personel/personellere ihtiyacınız mutlak suretle var. Tabi burada değerlendirebileceğiniz en büyük avantaj freelance çalışanlar olacaktır. Bunun içinde tek bir kişi ile başlayacaksanız 5.500 – 15.000 TL aralığında bir meblayı her ay vermeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Reklam Bütçesi:

E-Ticaret Yapmak İstiyorum. Dijital pazarlamanın en temel kurallarından biridir reklam. Bu durumu kısaca Ne kadar ekmek, O kadar köfte şeklinde değerlendirebilirsiniz. Reklam bütçenizi planlarken yaptığınız iş her ne olursa olsun sektörünüz çok spesifik olmadığı sürece kural 2022 yılı itibari ile 1’e 8-9 ciro anlamına gelir. Peki bu da ne demek oluyor şimdi? Bu demek oluyorki 1000 TL Reklam = 8.000 – 9.000 Tl Ciro anlamına gelir.

Seo Harcaması:

E-Ticaret Yapmak İstiyorum. Seo pek çoğumuzun bildiği gibi arama motoru optimizastonu anlamına gelir.  Bu da yine kendi sitenizin aylık olarak harcamalarınızda olmazsa olmazlarındandır. Bunun için yine aylık ortalama 2000-10.000 TL aralığında bir bütçe ayırmanız gerektiği anlamına gelir.

Lojistik Giderleri:

E-Ticaret Yapmak İstiyorum. Yine pek çok kişi işe başlarken kargo giderlerini göz ardı ediyor veya doğru hesaplayamıyor. Ancak günün sonunda kargo giderlerinin kazandığı paranın üstünde olduğunu gören/anlayan satıcılar pişmanlık yaşıyabiliyor.